plakat filmu Blue Jasmine

Blue Jasmine

Kraj produkcji:

Premiera: 23 sierpnia 2013 (Polska) 26 lipca 2013 (świat)

Aktorzy: , ,

Opis: Zdania na temat twórczości Woodego Allena (m.in. Poznasz przystojnego bruneta, Zakochani w Rzymie) od lat dzielą krytyków filmowych. Jedni...

Opis Blue Jasmine

Zdania na temat twórczości Woodego Allena (m.in. Poznasz przystojnego bruneta, Zakochani w Rzymie) od lat dzielą krytyków filmowych. Jedni uważają go za genialnego twórcę niesamowitych opowieści, inni z pobłażaniem patrzą na jego realizacje. Określając je nudnymi, przegadanymi filmami, które ciągle opowiadają o tym samym.

Bez względu na uwagi krytyków trzeba powiedzieć, że Blue Jasmine to film niepowtarzalny. Poznajemy w nim tytułową Jasmine, w której rolę wcieliła się Cate Blanchett, która z dnia na dzień musi porzucić swoje życie rozpieszczonej i nieco rozkapryszonej bogatej kobiety, na rzecz mieszkania u swojej przyrodniej siostry (w tej roli Sally Hawkins) w znacznie okrojonym standardzie. Obserwujemy więc jej cierpienie, które doprowadza ją do załamania nerwowego, w którym jedynym wyjściem wydaje się akceptacja całej sytuacji. Ta nieco dłużąca się opowieść, jest nie tylko pochwałą akceptowania tego, co przyniesie nam życie, ale również gorzką refleksją na temat kobiet, które uzależniają swoje życie od swoich wybranków (w tym przypadku mamy do czynienia ze świetną rolą, w którą wcielił się Alec Baldwin, udowadniający to, że nie nadszedł jeszcze czas na jego zakończenie przygody z filmem).

Blue Jasmine to egzystencjalna, refleksyjna, przejmująca opowieść o nieszczęściu i próbach radzenia sobie z nim. Doskonały na leniwy wieczór z lampką wina i ochotą na intelektualną wyprawę w głąb ludzkiej psychiki.

 
 
 

Przygotowane dla Ciebie

 

Comments are closed.

Kulki gra - Zagraj online

Nowości filmowe 2017
Paryż może poczekać / Paris Can Wait
Tulipanowa gorączka / Tulip Fever
Polecamy polskie komedie
Ciacho
Lejdis
Słaba płeć
Popularni aktorzy
Kraj producenta
Najnowsze artykuły
Woda dla słoni: miłość w cyrku pisana – recenzja